piątek, 17 lipca 2009

Młoda Republika Poetów

12-13 września w ramach Międzynarodowego Festiwalu Literackiego Forum Wydawców we Lwowie otworzy swe granice Młoda Republika Poetów ("MRP") - maraton literacki, który gromadzi młodych ludzi z całej Ukrainy, dając im unikalną możliwość recytowania własnych wierszy przed szerokim audytorium.

Inicjatorem imprezy jest tłumacz, poeta i krytyk Illa Strongowski, który już od 5 lat wraz z "MRP" odkrywa nieznanych twórców i pomaga młodym autorom znaleźć słuchaczy, czytelników i wydawców.
W tym roku chęć zaprezentowania własnych wierszy zadeklarowało ponad 100 młodych autorów. Po raz pierwszy w celu dokonania obiektywnego wyboru stworzono specjalne jury. W jego skład weszli znani literaci ukraińscy: Hałyna Kruk, Ostap Sływyński, Bohdana Matiasz, Ołeh Kocarew, Oksana Waśkiw i Illa Strongowski.
Dokładnie zapoznali się ze wszystkimi wierszami, oceniając je według stupunktowej skali. Wybrano 40 uczestników (w zeszłym roku było ich 78), wśród których najwięcej jest poetów ze Lwowa i Kijowa. Swe utwory zaprezentują także poeci z Charkowa, Łucka, Dniepropietrowska, Żytomierza i innych miast. Niektórzy z nich mają już w dorobku kilka zbiorów wierszy, publikacji w różnych czasopismach, zwycięstwa w konkursach literackich, np. Mariana Maksymiak, Ołena Bahrancewa, Lilia Demydiuk, Wołodymyr Wakułenko, Julia Smal. Są też tacy, któzy jeszcze nigdzie nie publikowali swych utworów i wystąpią publicznie po raz pierwszy.

-------------
Źródło: Portal "Knyhobaczennia"

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz