poniedziałek, 18 maja 2009

Ukraiński Żurnal 5/2009

A oto majowy "Ukraiński Żurnal". Poświęcony "majowemu" tematowi, czyli II wojnie światowej, a właściwie związanych z nią tematom tabu. Marek Smereczyński w artykule "Między imitacją i żywym mitem" pisze o potrzebie stworzenia przez Ukrainę swej własnej historii II wojny światowej i odejścia od schematu: po jednej stronie Armia Radziecka, po drugiej UPA. Serhij Hrabowśkyj analizuje i poddaje krytyce panujące na Ukrainie mity na temat tzw. Wojny Ojczyźnianej. Wstrząsający jest tekst Ołeksandra Bojczenki o Auschwitz i jego dwóch naturach: abstrakcyjnej i rzeczywistej. Anna Łazarewa z Paryża opowiada o smutnym losie francuskich kobiet, które z różnych powodów nie chciały czekać na swych mężów i o dzieciach, których ojcami byli Niemcy. Andrzej Szeptycki w mądrym i dogłębnym tekście porusza problem tragedii na Wołyniu.
W rubryce "Wdoma na czużyni" bardzo ciekawe teksty Anny Łazar o Józefie Obrębskim, polskim etnografie i socjologu, badaczu Polesia. (Nie piszę tego by się podlizać, choć wiem, że Ania czytuje mojego bloga :) Poza tym ironiczny felieton Lenki Vich o pomniku Szewczenki w Pradze i fascynujący artykuł o Młodej Gwardii, która najprawdopodobniej była formacją fikcyjną, stworzoną w umysłach speców od komunistycznej propagandy.
W "Kulturewiu" wywiad z Mykołom Rabczukiem i kilka jego wierszy z cyklu "Zyma u Lwowi". Kateryna Slipczenko pisze o rosyjskim filmie "Taras Bulba", a Tamara Złobina o kijowskiej wystawie "Bilszowyk Art-proekt".

Poza wymienionymi przeze mnie kilka dni temu punktami sprzedaży, "Ukraiński Żurnal" będzie można kupować także w Głównej Księgarni Naukowej im. B. Prusa przy Krakowskim Przedmieściu 7 w Warszawie.

1 komentarz:

  1. bardzo ciekawe, przeczytałbym z tej perspektywy coś... podrzuć kilka egzemplarzy do poczytania przy herbacie, ok?

    OdpowiedzUsuń