sobota, 12 grudnia 2009

Książka roku BBC 2009

Nagrodę "Książka roku BBC 2009" otrzymał Jurij Izdryk. Ogłoszono to podczas finałowej ceremonii w Kijowie. Nagrodę w wysokości 1000 funtów szterlingów wręczył laureatowi Nadzwyczajny i Pełnomocny Ambasador Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej Lee Turner.

"Takie" - zdaniem autora, - to książka o mężczyznach i kobietach, o zwierzętach i ptakach, a także o roślinach, wietrze, ziemi, deszczu i innych bożych darach."
Książka "Take" wyszła nakładem charkowskiego wydawnictwa "Klub simejnoho dozwillia". Była to druga "Książka roku BBC" wydana przez to właśnie wydawnictwo. Rok temu nagrodę tę otrzymała powieść "Mleko z krwią" chersońskiej pisarki Luko Daszwar (pseudonim Iryny Czernowej).

W finałowej piątce znalazły się także: "Lehendy Lwowa" Jurija Wynnyczuka, "Misto z chymeramy" Ołesia Ilczenki, "Urizka hotyka" Hałyny Pahutiak i "Dżury-charakternyky" Wołodymyra Rutkiwskiego.

W skład tegorocznego jury konkursu, który BBC przeprowadziło już po raz piąty, weszli: dziennikarz i parlamentarzysta Olha Herasymiuk, muzyk Andrij Kuzmenko (Skrabin), dziennikarz Andrij Kułykow, dyrektor Instytutu Filologii NAN Myrosław Popowycz, a także zarządzająca nagrodą, producentka Ukraińskiej Służby BBC Switlana Pyrkało.

____________
Źródło: Artvertep

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz